A hosszú és kanyargós út (P001)

jan 23, 2018

Liverpool, Londontól kétszáz mérföldre, északra. Liverpool soha semmivel sem dicsekedhetett, legfeljebb labdarugó csapatokkal, vagy komikusokkal. A város ernyedten, szunnyadozott a háború utáni Angliában, abban az országban, amely nosztalgiával tekint dicsőséges múltjára és fáradt közömbösséggel éli jelenét. Egy Liverpoolban felnövő fiú számára a jövő semmivel sem volt reményteljesebb, mint ami egykor apja előtt állt.

1956-ban semmi sem utalt arra, hogy ebből a kikötővárosból felbukkan négy fiatalember és az őket követő zenei forradalom, meghódítja, és megváltoztatja a világot.

A Beatles, egy nemzedék poétái, egy korszak hősei, mint költők és hősök, kifejezték és tükrözték koruk szellemét. 1964-ben úgy tűnt mintha a semmiből jöttek volna, olyan váratlan volt a sikerük. Pedig nyolc év kemény munkája és sok csalódás állt már mögöttük. De elszántak voltak és szerencsések. A megfelelő klubokban játszottak és a megfelelő emberekkel találkoztak pályafutásuk mindennek előtt jók voltak, nagyon, nagyon jók. Jellegzetes stílust alakítottak ki zenei örökségükből. Ez a stílus változik majd az évek során, és olyan dimenziókba hatol, amelyről 1964-ben álmodni sem mertek. A Beatles gyakran vissza fog térni a gyökerekhez és az Atlanti Óceán másik partjáról származó lüktető ritmusokhoz, amit még régen, iskolás korukban hallgattak.

A Beatles története tipikus karriertörténet a hatvanas évek radikális eszmékkel, ifjúsági mozgalmakkal, társadalmi és kulturális változásokkal teli világban. Az együttes 1963-ban egy kibontakozó ifjúsági lázadás hullámhegyén robbant be a köztudatba. Ez a lázadás méretében, dimenzióiban, jellegében is gyökeresen különbözött mindazoktól az ifjúsági meg- mozdulásoktól, amelyeket a fejlett nyugati országokban valaha is tapasztaltak. A fiatalok a legkülönbözőbb frontokon kerültek szembe a jóléti társadalommal annak hatóságaival, intézményeivel, értékrendszerével. Ezekben az években az ifjúság társadalmi súlya a világ legtöbb országában (de különösen a háború nem sújtotta Angolszász országokban) számszerű, a társadalmi, gazdasági és kulturális életben is jelentősen megnőtt a befolyásuk. A társadalmat azonban felkészületlenül érte ez a demográfiai, szociális és kulturális robbanás a fiatalok új szórakozási és kulturálódási igényeiket nem tudták hol kiélni, zsebpénzüket nem volt mire költeni, energiáikkal nem tudtak mit kezdeni. Kialakítottak maguknak hát egy sajátos kultúrát. Megnövesztették a hajukat, saját ízlésük szerint öltözködtek, rock and roll zenét hallgattak, és a megalakuló beategyüttesek zenészei a mikrofonba ordították a korosztály érzéseit és vágyait. Mire a felnőtt társadalom észbe kapott már új földalatti kultúra született, ami a pincékből, a klubokból hamarosan napvilágra tört. A változások eleinte legföltűnőbben a zene területén mutatkoztak, mert ez az a művészeti ág, amelyben a részvételi lehetőség a legkülönbözőbb szinteken kínálkozott.

Az olcsó gitárokat bárki megvehette, az akkordokat könnyen elsajátíthatta, s akinek volt egy kis tehetsége az a pinceklubokban akár azonnal közönség elé állhatott. Ennek köszönhetően a beatzene hamarosan a fiatalok önkifejezésének és lázadásának legfontosabb közvetítőjévé és kifejező eszközévé vált. A Beatles 1963-ban ezzel az új zenével indult a pályáján, magában hordozva mindazokat a jellegzetességeket, amit ez a robbanás jelentett. Mindez azonban nem magyarázza, hogy az ekkor induló sok száz zenész közül miért éppen a négy gombafejű lett a legnépszerűbb, miért ők lettek az alfa és az omega ebben a műfajban.

A Beatles nemcsak négy zenész számtani összege volt, hanem ők voltak az elsők, akik együttesként új minőséget hoztak létre a rock zenében. Rajongóiknak már nemcsak egy énekessel kellett azonosulnia, mint Elvis esetében, hanem egy csoporttal, melynek tagjai akárcsak közönségük jópofák, merészek és harsogók.

Épp olyan munkásgyerekek, mint a koncerteken tombolók közül bárki. S a karrierjük épp ezért sok fiatal számára az érvényesülés álomszerű de mégis emberi lehetőségét kínálta. Azzal hogy a négy liverpooli munkásgyerek a királynő lovagja lett valami eleven romantikát képviseltek. Sztárok lettek, de közben végig megőrizték a népből jött énekes a jópofa vagány figuráját. Egy lehetséges lázadás útját képviselték, amit pályájuk első felében végig megőriztek.

Ezek a gyökerek, az amerikai rythm and blues gazdag talajában eredtek, eredetileg fekete zenészek játszották, tőlük vették át, a fehér Country és Western énekesek, akik új őrületet indítottak el vele.

Part 2